Choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za 17,9 milionów wszystkich zgonów rocznie na świecie. Tym samym są pierwszą przyczyną śmierci wśród mieszkańców naszego globu1.
Co piąty chory po zawale serca w ciągu zaledwie roku doświadczy zawału ponownie2. Natomiast średnio co trzeci pacjent – jeśli nie będzie stosował się do zaleceń lekarza lub będzie niewłaściwie leczony – nie przeżyje kolejnych 3 lat od wypisu ze szpitala3.
Nie wszyscy pacjenci po zawale mają świadomość, że to objaw, nie przyczyna ich problemów zdrowotnych. Nie wiedzą również, że zawał serca wiąże się z przewlekłym leczeniem do końca życia4.
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 listopada 2022 r. leczenie ofatumumabem dorosłych pacjentów z rzutowo remisyjną postacią stwardnienia rozsianego w ramach I linii leczenia oraz terapia siponimodem dla pacjentów z wtórnie postępującą postacią SM będą w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia po spełnieniu przez pacjentów kryteriów kwalifikacji programu lekowego B.29 Leczenie chorych na stwardnienie rozsiane.
Ofatumumab dla chorych na postać rzutowo-remisyjna (RRMS) stwardnienia rozsianego w ramach pierwszej linii leczenia oraz siponimod dla pacjentów z postacią wtórnie postępującą SM (SPMS) zostały umieszczone w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 22 października w sprawie wykazu leków refundowanych. Wykaz ma obowiązywać od 1 listopada 2022 r.
Ofatumumab jest w pełni ludzkim przeciwciałem monoklonalnym (mAb) anty-CD20, podawanym samodzielnie w postaci wstrzyknięcia podskórnego raz w miesiącu1,2. Włączenie terapii wysoko efektywnej, takiej jak ofatumumab, do pierwszej linii leczenia stwardnienia rozsianego pozwala na szybkie osiągnięcie efektu klinicznego poprzez zahamowanie procesu powstawania zmian patologicznych w centralnym układzie nerwowym, przy zachowaniu korzystnego profilu bezpieczeństwa oraz zapewnienie wysokiej jakości życia pacjenta3.
Siponimod to selektywny agonista receptora sfingozyno-1-fosforanu (S1P1,5), który łatwo przenika przez barierę krew-mózg. Lek jest jedyną dostępną terapią o udowodnionej i powszechnie uznanej skuteczności we wtórnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego4,5.
Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. dr. hab. n. med. Przemysław Mitkowski i Dyrektor Generalna Novartis Poland, Monique Clua Braun podpisali podczas XXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu List Intencyjny dot. poprawy rokowania pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.
Porozumienie zostało zawarte w ramach działającej pod auspicjami Agencji Badań Medycznych platformy współpracy biznesu z sektorem publicznym - Warsaw Health Innovation Hub. Celem porozumienia jest ograniczenie długu zdrowotnego po pandemii oraz wyeliminowanie przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, dzięki opracowaniu innowacyjnych rozwiązań na poziomie populacyjnym.
Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią dziś główną przyczynę hospitalizacji i śmierci w Polsce – z ich powodu umiera więcej osób niż z powodu jakiejkolwiek innej choroby1. W 2020 roku z powodu chorób układu krążenia w Polsce zmarło ponad 174,5 tys. osób2. Oznacza to, że aż prawie o 17% wzrosła liczba zgonów wśród osób cierpiących na choroby układu krążenia (w porównaniu z 2019 rokiem)3,4 .
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia od 1 lipca 2022 r. leczenie sekukinumabem pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii (SpA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia po spełnieniu przez pacjentów kryteriów kwalifikacji leczenia w ramach programu lekowego B.82.